در مورخه 97/4/27 نشست خبری اصحاب رسانه -ومنتخبین انجمنهای مردم نهاد با رئیس شورای شهر وشهردارزابل برگزارشد

نشست خبری نمایندگان انجمنهای مردم نهاد –رئیس شورای شهر –شهر دار –خبرگزاری ها و اصحاب رسانه در مورخ 97/4/27 در محل دفتر شورای اسلامی شهرزابل برگزار گردید

در این نشست نمایندگان سمن ها و خبرگزاراریها سوالات و در خواستهای خودرا در خصوص موارد مربوط به شورای شهر وشهرداری اظهار داشته و رئیس شورا و شهردار به سوالات نک تک بزرگواران پاسخ دادند همچنین مقرر گردید هرماه یک جلسه با حضور کلیه افراد تشکیل تااز پتانسیل های مختلف ( انجمن های مردم نهاد –اصحاب رسانه –دانشگاهیان و شهروندان )درراستای آبادانی شهرزابل استفاده گردد)

در این نشست رئیس شورای اسلامی شهر زابل گفت: یکی از معضلات ما در شهر زابل حاشیه نشینی است که باعث شده بار مضاعفی از حیث دادن خدمات و رفع مشکلات آنها بر دوش مجموعه شورای شهر و شهرداری تحمیل شود .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان مهدی سرگلزایی که در نشست باخبرنگاران افزود: الحاق ۵ روستای حسن آباد، محمدآبادبنجار، سیاهمرد، سرحدی و فتح آباد به شهر زابل که مصوبه آن در دوره های قبل شورای شهر بوده نیز، از دیگرمعضلات ما در مجموعه شورای شهر و شهرداری زابل محسوب می شود .

وی ادامه داد: روستاهایی که میبایست پارامترهای اولیه الحاق به شهر را داشته باشند ولی نداشته اند که باید براساس اصول شهری تلاش شود تا به این پارامترها برسند، پلاکها ترمیم و جدول گذاریها و سایر مواردی که برای شهر اجرا می شود، انجام شود .

وی اضافه کرد: رسیدگی به این امور و انجام این کارها قطعا باعث انجام هزینه و وقت بوده و از طرفی باعث شد که قسمتهایی که قبلا جزو شهر بوده دریافت خدمات به آنها به تاخیر بیفتد .

رئیس شورای شهر زابل ادامه داد: الحاق  ۵ روستایی که به شهر زابل اضافه شده کار غیر کارشناسی بوده که در دوره های قبل شورای شهر زابل صورت گرفته ولی در دوره جدید روستایی به شهر اضافه نشد .

سرگلزایی ادامه داد: یکی از مسایلی که اکنون در بحث روستاهای الحاقی وجود دارد بحث پارک سیاهمرد می باشد که ۱۹ هزار مترمربع بوده و بدون اینکه تحت تملک قرار گیرد احداث شده و بعد از ۹ سال حکم نهایی را گرفته و براساس حکم دادگاه باید این پارک به ورثه به همانگونه که از ابتدا بوده باید تحویل شود یعنی کلیه درختان و ... باید ازبین برود و کلا زمین خالی تحویل شود .

وی ادامه داد: انجام این کار که مصوبه ای هم در شورا نداشته توسط شهردار وقت صورت گرفته و ورود به این قضیه باید توسط سازمان بازرسی صورت پذیرد .

وی اضافه کرد: بیش از ۱۰ جلسه بانماینده وراث برگزار شد اما پس از فوت وی، متاسفانه اکنون نیز مجددا وراث پیگیر این موضوع هستند .

وی بابیان اینکه تملک این مقدار زمین مبلغی معادل ۳ و نیم میلیارد تومان را در پی خواهد داشت و براساس نرخ روز واگذار می شود، افزود: اگر در همان زمان این تملک انجام میشد رقمی که باید پرداخت می شد چیزی در حدود ۲۰۰ میلیون تومان بود که متاسفانه انجام نشد .

رئیس شورای شهر زابل ادامه داد: ما دربخش بیمه تامین اجتماعی در حال حاضر ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بدهی های سنوات گذشته را داریم اما قرار براین شده براساس جلساتی که گذاشته شده، ۴ میلیاردتومان بخشوده شود و فقط اصل بدهی بماند .

سرگلزایی افزود: مبلغ ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان حق بیمه پرسنل بوده که پرداخت نشده و فقط حقوق پرداخت شده ولی کسورات پرداخت نشده که پیگیریهای لازم دراین خصوص انجام شده است و این موارد مشکلاتی بوده که از سنوات قبل به بدنه شهرداری تحمیل شده و به تبع در ارایه خدمات مقداری تاثیرگذارخواهد بود

به گزارش ایسنا :در ادامه نشست خبری ،شهردار زابل گفت: همه کارکنان شهرداری زحمتکش هستند ولی  کارگران و پاکبانان به جهت اینکه باید مرتبا زباله ها را جمع آوری کنند، متحمل زحمت فراوانی می شوند و ما هم هرماه یکبار، ابتداحقوق آنها را پرداخت و پس از آن حقوق سایر کارکنان راپرداخت می کنیم

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، نوری در حاشیه بازدید سازمانهای مردم نهاد سیستان از پارک ملت زابل، گفت: زمانیکه تصدی پست شهرداری راتحویل گرفتیم پرداخت حقوق معوق هر ۸ ماه یکبار صورت می گرفت اما باتلاشهایی که صورت گرفت، اکنون به دوماه رسیده، سخت است که هم بدهیهای معوق را پرداخت کنیم و هم باید یک نظم اداری را بوجود بیاوریم و هم حقوق را بپردازید، این درحالیست که با درآمدکنونی شهرداری و باتوجه به اینکه دیوان عدالت اداری ۳۰ درصد از درآمدشهرداری را باطل کرده وضعیت درآمدی ما به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است .

وی ادامه داد: الان ما با رکود ۶۰ درصدی درآمد مواجه شدیم چون درآمد ما قبلا روزی ۴۰ میلیون تومان بوده ولی اکنون به ۱۰ میلیون تومان رسیده، که بایک حساب سرانگشتی می توان فهمید که دریک ماه ۳۰۰ میلیون تومان درآمدداریم اما فقط حقوقی که پرداخت میکنیم یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با بیمه پرسنل می باشد!

وی در ادامه گفت: کارعمرانی کردن با این وضعیت درآمدی بسیارسخت است دولت در دوسالی که به ماپول داده بصورت اوراق قرضه بوده که این اوراق نیز در سال ۹۸ سررسید خواهد شد یعنی اگر الان بخواهیم این اوراق را بفروشیم باید به ۴۰ درصد زیر قیمت بفروشیم .

وی ادامه داد: امسال وضعیت شهرداری باتوجه به اینکه درپایان سال ۲۰ میلیارد تومان سررسید داریم بهتر است و اگر بتوانیم به همین طریق خودمان را تا پایان سال برسانیم، پایان سال ۲۰ میلیارد را میتوانیم نقد کنیم، واین مبلغ بسیار  گره گشا خواهد بود ولی اگربخواهیم اوراق را الان بفروشیم ۴ میلیارد ضررخواهیم کرد این درحالیست که با ۴   میلیارد براحتی میتوانیم بالای یک میلیون متر آسفالت انجام بدهیم یعنی کل معابر اصلی شهرزابل آسفالت خواهد شد .

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر کشور به زابل، گفت: خواسته ما این بوده که توزیع اعتبارات به زابل نباید براساس جمعیت باشد بلکه باید براساسخ عقب افتادگی و میزان رشد و پیشرفت باشد، این درحالیست که شهر زابل واقعا نیاز به توجه و کمک جدی دارد .

شهردار زابل در خصوص پارک ملت و ضرورت تغییراتی اساسی دراین پارک گفت: یکی از عواملی که باعث شد تا پارک ملت رابصورت کلی تغییر و پارکی درخور شان مردم زابل درست کنیم این بود که این پارک ازنظم درستی برخوردار نبود و در واقع هیچ یک از استانداردهای یک پارک را نداشت وتلاش ما براین است تا یک پارک با استانداردهای لازم احداث کنیم.

نوری اضافه کرد: تاکنون بیش از یک میلیارد تومان برای احداث این پارک هزینه شده و پیش بینی می شود که درمجموع کمی بیش از دو میلیارد تومان برای تکمیل این پارک هزینه شود، درحال حاضر سیستم آبیاری تحت فشار،دوسوم سیستم روشنایی ونورپردازی انجام شده ویک سوم الباقی دردست اجراست و درواقع ۸۰ درصدکار انجام شده و ۲۰ درصد کار با توانی که گذاشته شده درحال انجام است .

وی همزمانی کاراحداث با ماه مبارک رمضان، بدی شرایط آب و هوایی، توفانهای شن و ریزگردها را ازجمله مواردی ذکر کرد که منجر به تعویق افتادن زمان تحویل و افتتاح پارک ملت زابل شده است و افزود: پیمانکار قرار بود ظرف ۶ ماه پارک ملت را تحویل بدهد تا شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند اما مواردی که ذکرشد منجربه تعویق افتادن این امر شد .

وی بابیان اینکه ۱۰ پارک دیگر در این شهر لازم است تا بتوانیم سرانه فضای سبز را سامان بدهیم ، افزود: احداث پارک بانوان و احداث باغ خانواده از دیگر برنامه های ما برای رفاه حال شهروندان می باشد .

وی ادامه داد: درحال حاضر سرانه فضای سبز در شهر زابل ۸۰ سانتیمتر برای هر نفراست درحالیکه استاندارد فضای سبز برای هرنفر ۱۲ متر می باشد

حمیدرضا نوری در پاسخ به سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان انجمن های مردم نهاد واصحاب رسانه بشرح ذیل پاسخ دادند:

◀️شهردار زابل با اشاره به انجام طرح جامع قبلی این شهر توسط شرکت تاش گفت: این شرکت بصورت ماهواره ای عکس گرفته بود و براساس سلیقه خودش تعریض داده بود ونتیجه این شد که اصلاً اجرایی نشد و مردم برای گرفتن پروانه مراجعه نمی کردند .

◀️به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان نوری در دیدار با نمایندگان سازمانهای مردم نهاد زابل، گفت: ما برای رفع این معضل، شرکت راه و خانه را آوردیم و این شرکت موظف شد تا نماینده ای در شهرداری داشته باشد و کوچه به کوچه را متر کند و براساس نقشه روز حتی خانه ای که در کوچه اضافه شده را براساس آخرین ساخت و سازها برداشت میدانی نماید و طرح بازنگری را ارئه کند که با اجرای این طرح، خیلی از پلاکهای 991 و حاشیه شهر نظم خواهد گرفت.

◀️وی درپاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا مبنی براینکه در طرح جامع جدید شهر زابل تصمیمی برای تعریض خیابانها و کوچه ها، تغییر کاربریها گرفته شده است یاخیر؟ گفت: ما در طرح جامع جدید، حتی المقدور بخش اعظمی از تعریضها را حذف کردیم و بجای آن گفتیم طرح ترافیکی قالب شهر زابل را بگذاریم و قالب معابر یک طرفه شود ولی به گونه ای که اگر وسیله نقلیه ای از یک طرف آمد از طرف دیگر بتواند عبورکند و مشکل ترافیکی برای مردم بوجود نیاورد .

◀️وی ادامه داد: کسانیکه ملکشان عرصه دارد در بحث تعریض، شهرداری با آنها کمک خواهد کرد اما به لحاظ مسایل مالی از یک طرف و از طرف دیگر بخاطر عدم اجرای کامل طرح، قرار براین شده تا مبحث تعریض حذف شود و به حالت اولیه خودش بازگردد تاعلاوه براینکه شهروندان با انگیزه بیشتری برای گرفتن پروانه می آیند، شهرنیز ازوضعیت دندانه ای که موجب بوجودآمدن وضعیت ناخوشایندی در برخی ازخیابانها از جمله، فردوسی،هیرمند و طالقانی شده خارج شود .

وی اضافه کرد: ما بحث تعریض را حذف کردیم و شورای عالی برنامه ریزی استان مصوب کرده و برای تأیید نهایی به شورای عالی شهرسازی رفته که امیدواریم این طرح به سرانجام برسد و قرار شده که تانیمه اول سال 97 تأییدیه آن بیاید و وارد مرحله اجراشود که اگر این اتفاق بیفتد شهر ما از کهنگی در خواهد آمد و مسلماً ساخت و ساز و نماکاری زیاد خواهد شد .

شهردار زابل تصریح کرد: قالب تعریضها در معابرشهری پس از تأیید نهایی شورای عالی شهرسازی حذف خواهد شد و اینکار را فقط به خاطر مردم انجام داده ایم تا مشکل آنها برطرف شود .

وی اضافه کرد: تمام مناطق مسکونی که فضای سبز بوده والان ساخت و ساز شده کاربری مسکونی می شود و این کمک بسیار خوبیست که به شهروندان شده است .

وی ادامه داد: پلاک 991 قبلاً فضای سبز بوده ولی اکنون به مسکونی تغییر کاربری داده شده است مسیر بلوار شهید جهانتیغ ( مرکزعلمی کاربردی سابق) قبلاً فضای سبز بوده ولی الان به مسکونی تغییر کاربری داده شده است .

شهردار ادامه داد: به منظور رفاه حال شهروندان نقاطی که ساخت و ساز شده به مشاور پیشنهاد دادیم که کاربری مسکونی در نظر بگیرد تا مشکل مردم حل شود و به محض ابلاغ طرح جدید، سندهایی که کاربری فضای سبز داشته اند و تبدیل به مسکونی شده اند قابلیت تعویض سند را خواهند داشت .

وی ادامه داد: بهترین طرحی که به ما کمک کرد تا توانستیم طرح بازنگری را موفق عمل کنیم طرح ممیزی بود و براساس برداشت میدانی که صورت گرفت هم واحدها مشخص شد و هم اراضی بدون حصار و باعث شد که مشاور را آورده و نقشه برداشتی خودمان را به وی نشان دهیم تا براساس متراژ میدانی خودش، نقاطی که درطرح قبلی به اشتباه فضای سبز در نظر گرفته شده بود را به منظورحل مشکل مردم با کارشناسی انجام شده به کاربری مسکونی تغییر دهد و براین اساس بود که لکه های فضای سبز از نقاط مسکونی حذف و درجاهای دیگر دیده شد .

وی ادامه داد: تمامی استانداردهای مربوط به سرانه ها اعم از فضای سبز، آموزشی، فرهنگی و...، در طرح جامع بازنگری دیده شده و اینگونه نیست که فضای سبز حذف شده باشد و درجای دیگر دیده نشده باشد چون اگر این سرانه ها حذف شود و جای دیگر درنظرگرفته نشود شورای عالی شهرسازی تأیید نخواهد کرد .

◀️نوری همچنین در خصوص فروش عرصه و کارشناسی آن گفت: برای شهر زابل سه شعاع در نظر گرفته شده است اول "هسته مرکزی یا تجاری"،  دوم "میانی" و سوم "حاشیه شهر"، که هسته مرکز و تجاری بیشترین قیمت فروش عرصه را دارد که از 80 هزارتومان تا متری یک میلیون تومان قیمت دارد، هسته میانی از 30 هزارتومان  تا 80 هزارتومان قیمت دارد و حاشیه شهر بین 20تا25 هزارتومان قیمت دارد که توسط کارشناسان رسمی دادگستری کارشناسی وقیمت گذاری می شود .

وی درپاسخ به سئوالی دیگر از خبرنگارایسنا مبنی براینکه برنامه شهرداری برای خیابان فردوسی به عنوان یکی از خیابانهای اصلی شهر که هنوز در برخی از جاها یعنی حدفاصل خیابان سعدی تا هیرمند دچارمشکلاتی ازقبیل بالاآمدن آسفالت و چسپندگی لایه و بالای کوچه ها وپیاده روهاست و مشکلاتی رابرای شهروندان بوجودآورده چیست؟، گفت: مااعلام کردیم که زیرسازی باید حداقل دوماه بماند تالجن نشست کند و تثبیت کردن آن کارسختیست اگرآنها میخواستند درست کارانجام دهند باید لجن راکاملا برمیداشتند و زیرسازی انجام میدادند یعنی اینکه پیمانکارموظف است لجن را خارج کند و خاک خشک راجایگزین نماید و زیرسازی راانجام دهد  که متاسفانه درپروژه های عمرانی شان تبانی میکنند، ولی آنچه مسلم است این است که تا مرحله زیرسازی بعهده آب و فاضلاب است وبعد از آن برعهده شهرداریست که آسفالت کند و مانیز دراین مورد به مردم اعلام کردیم که یک مدت تحمل کنید تا وضعیت ماباآب و فاضلاب مشخص بشود بعدآسفالت میکینم که زیربارنرفتند .

وی ادامه داد: یک میلیارد و 770 میلیون تومان از آب و فاضلاب بابت سه سال حفاریهایی که درشهر زابل انجام داده طلبکاریم اما این مبلغ را بصورت اوراق قرضه به ما داده که سررسید آن سال 1399 می باشد .

شهردار زابل همچنین به خبرنگار ایسنا درخصوص تغییر وضعیت پرسنل شهرداری گفت: ماقبلا کارتبدیل وضعیت 280نفر راانجام دادیم که باجابجایی معاون وزیر، کلا این موضوع لغو شد اما خوشبختانه با سفرآقای خندان دل به زابل قرار شد که تغییر وضعیت پرسنل از قراردادی به پیمانی انجام شود .

وی همچنین درپاسخ به سئوال یکی از نمایندگان سازمانهای مردم نهاد در خصوص انجام کارهای فرهنگی، گفت: شهرداری نیم درصد از درآمدش را در بحث مسایل فرهنگی، هرماه به حساب کتابخانه ها واریز میکند جدای از آن، در بحث حاشیه نشینی 5 فرهنگسرا در 5 محله شهر زابل تعریف کرده است و دوهزارمتر زمین تحویل راه وشهرسازی داده تافرهنگسرا دراسلام آباد و حسین آباد احداث نماید که پیمانکارمشخص شده و اعتبارآن باید توسط راه وشهرساز ی داده شود .

وی اضافه کرد: سال قبل قرار بود که مناقصه برگزار شود اما انجام نشد ولی امسال مناقصه برگزار می شود و زمین برای الباقی فرهنگسراها دراختیار راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت .

شهردار همچنین در پاسخ به سئوال یکی دیگر از نمایندگان سازمان های مردم نهاد درخصوص ناوگان حمل ونقل عمومی و تعداد اتوبوسها نیز گفت: درحدود 70 دستگاه اتوبوس خط واحد وجود دارد که باتوجه به حجم بالای ترافیک در هسته مرکزی شهر زابل، ازمینی بوسها برای سرویس دهی به شهروندان استفاده می شود و برای حاشیه شهر از اتوبوس استفاده خواهد شد و الباقی اتوبوسها به منظور سرویس دهی به دانشگا هها و دانشجویان سرویس دهی خواهند کرد .

سرگلزایی رئیس شورای شهر نیز دربحث تخفیف عوارض گفت: عوارض ملی همچون نوسازی به هیچ عنوان تخفیف داده نمی شود چون مصوبه ملی است و قانون شده اما عوارض محلی ازقبیل صدور پروانه و مسایلی از این دست که مربوط به شورای شهراست ازماده 16 و 17 تخفیف داده می شود ضمن اینکه 4 سال است که عوارضی که از مردم گرفته می شود اصلا حتی یک درصد افزایش نداشته است .

درپایان این جلسه مقرر شد تا به عنوان طرح پایلوت، فضای سبز پارک دانشجو واقع در بلوار دانشگاه باهمکاری سازمانهای مردم نهاد ،شهرداری و شورای شهر در شهریور ماه اجرایی شود.

شهردار زابل گفت: متاسفانه شهر زابل براساس سلیقه و نحوه تقسیم زمین توسط مالک رشد کرده چون تمام املاک زابل مربوط به بخش خصوصی است و شخص مالکیت دارد.

به گزارش ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، نوری در نشست خبری با رسانه ها، افزود: در شهر زابل کدام یک از سرانه ها نظم و ترتیب خاص خودش را دارد و تمام سرانه ها در کدام یک ازمحله های این شهر وجود دارد، اگریک محله را توانستید پیداکنید که این پارامترها در آن رعایت شده بود میتوانید ادعا کنید که شهربراساس اصول شهرسازی بنا شده است .

وی ادامه داد: باید بافتهای فرسوده و حاشیه نشین را نوسازی کنیم مردم باید از این تفکر که نمیخواهیم آپارتمان نشینی کنیم بیرون بیایند چون واقعا نمی شود که منازل در حد ویلایی باشند، در حوزه مرکزی امکان اضافه کردن ملک نیست ولی همین ملکی که داریم را بایدبصورت بهینه ازآن بهره برداری کنیم .

وی ادامه داد: اگربخواهیم فضای سبز ایجادکنیم باید در ارتفاع بالا برویم (مجتمع های آپارتمان احداث کنیم)، و ازاینکه هرسال چندین هکتار به شهر اضافه می شود به ضرر شهر زابل است چون محدوده ای خالی می ماند و مالک به سلیقه خودش تقسیم میکند و کار را انجام میدهد، تمام قطعاتی که بین کمربندی تا شهر زابل است در دوسال آینده اگر نظارتی برآن نباشد بدون اصول شهرسازی پر می شود این است که شهر بصورت ناموزون رشد می کند و براین اساس باید برای شهر محدودیت ایجاد شود تا شهر در ارتفاع رشد کند اگر بتوانیم حالت انبوه سازی را ایجاد کنیم لازم است که اصولی برای آن بصورت کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت تعریف شود .

شهردار ادامه داد: باید مردم پای کار بیایند اگرمردم به عنوان سازندگان منازل که نقش اساسی در ساختن شهر دارند پای کاربیایند تغییر زودتر در شهراحساس خواهد شد، مدیران شهری یک درصد در ساختن نقش دارند و 99 درصد خود مردم در ساختن شهر نقش دارند .

نوری ضمن گلایمندی از دانشگاه جهت همکاری نکردن در زمینه های مختلف، افزود: قرار بود انجام مطالعات ترافیک شهر به دانشگاه محول شود تا دانشجویان از طریق برداشت میدانی میزان تردد را بسنجند و براین اساس، طرح تعریف نمایند و براساس ضورتجلسه انجام شده قرار شد تا دانشکده هنر،معماری و شهرسازی دانشگاه زابل با شهرداری همکاری کنند امامتاسفانه تا این لحظه کسی را ندیدیم. در این رابطه دو دفعه مکاتبه صورت گرفته اما نتیجه ای حاصل نشده است .

وی ادامه داد: وجود دانشکده هنر و معماری، شهرسازی در یک دانشگاه به چه معنایی است؟ مگر دانشجو نمی خواهد طرح و یا پایان نامه ای انجام بدهد؟

شهردار زابل تصریح کرد: دانشجویانی که واقعا برای کاهش معضلات شهری پایان نامه هایشان را در نظر بگیرند و با ارائه راهکارهای کارشناسی به ما کمک کنند ما این آمادگی را داریم تا هزینه پایان نامه را تقبل کنیم، یعنی باید کاربصورت کاملا کارشناسی انجام شود بعنوان مثال در زمینه شهرسازی بافت فرسوده ای در شهر را انتخاب کنند و طرحی به منظور نوسازی  ارائه نمایند که به تأیید راه و شهرسازی برسد .

نوری افزود: پس از تأیید طرح های کارشناسی شده و اصولی، مطمئن باشید که دولت تأمین اعتبار می کند وباتوجه به اینکه زابل به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده یک فرصت بسیار خوب برای ارائه راهکارهای کارشناسی که منجر به نتیجه شود،  می باشد.

وی ادامه داد: انتظار ما از دانشگاه زابل این است که دانشکده های هنرومعماری، شهرسازی و حتی ادبیات، به کمک شهرداری بیایند تا بتوانیم با استفاده از نظریات و راهکارهای علمی و کارشناسی شده،شهری آبادداشته باشیم .

وی اضافه کرد: مگر ما ادعا نمی کنیم که سیستان از تاریخ و تمدنی بسیار غنی برخوردار بوده و یقیناً هم اینگونه بوده اما از آن تاریخ و تمدن چه چیزی باقی مانده، اگر اساتید دانشگاه زابل و دانشجویان بخواهند با ما برای ارائه راهکارهای مناسب جهت بهبود فضاهای شهری، فضاهای سبزو..همکاری کنند وواقعا پای کاربیایند قول خواهم داد که با تمام توان از این اعلام آمادگی استقبال خواهم کرد، چون همه ما برای شهری آباد تلاش می کنیم. اما متاسفانه کسی پای کار نمی آید و فقط در قالب حرف است ولی بااین حال درب دفتر شهردار به روی همه بازاست .

وی در ادامه گفت: دانشگاه علوم پزشکی هم می تواند در زمینه مسایل بهداشتی و آسیبهای احتمالی در این زمینه و همینطور بهبود وضعیت بهداشتی به ما یاری دهد و ما آمادگی لازم در زمینه همکاری با دانشگاه علوم پزشکی را داریم .

شهردار گفت: اگر امروز دانشگاه در کنار شهرداری باشد وشهرداری هم از تجربیات مدیران و همینطور نمایندگان سازمانهای مردم نهاد استفاده نماید می شود که یک برنامه پنج ساله و یک افق 20

ساله را تعریف کرد، اگر برنامه علمی باشد و براساس اصول و میزان اعتباری که برای آن در نظر گرفته می شودطراحی گرددحتماً نتیجه خواهد گرفت .

نوری ادامه داد: اگر انضباط کاری و مالی باشد حتماً شهرداری خوب عمل خواهد کرد و این امر باهمت شهروندان،مدیران و همه کسانیکه دغدغه آبادی شهرزابل را دارند محقق خواهد شد، دانشگاهها نقش اساسی در ایجاد طرح دارند مشاور اگر از تهران می آید که کار کند آنقدری که من اطلاعات از شهر دارم،او ندارد .

لازم به ذکر است بنا به درخواست نمایندگان سازمانهای مردم نهاد، مقرر شد تابه منظور شفاف سازی و اطلاع شهروندان برابر ماده ۷۱ قانون شهرداریها، عملکرد شش ماهه شهرداری زابل در سایت رسمی اش منتشر گردد.

.